Jak poprawić nasze inwestycje w okresie letnim

Sierpień jest zazwyczaj miesiącem w którym inwestorzy są z dala od codzienności z powodu przerwy wakacyjnej. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykorzystać części naszego wolnego czasu na poszerzenie wiedzy finansowej, aby stać się lepszymi inwestorami.

Niezależnie od tego jaką strategię inwestycyjną wykorzystujemy do lokowania naszych pieniędzy na rynkach finansowych, zawsze istnieją możliwości rozwijania naszych umiejętności podejmowania decyzji. W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić kilka pomysłów na to, jak można poprawić swoje umiejętności inwestycyjne w ciągu wakacji.

Jak poprawić nasze inwestycje w okresie letnim

Jedną z najprostszych rzeczy, które możemy zrobić, aby podejmować lepsze decyzje w przyszłości, jest świadomość tego, co może się wydarzyć na rynku w nadchodzących miesiącach. Dlatego bardzo przydatnym ćwiczeniem, aby wiedzieć, gdzie możemy zainwestować nasze pieniądze w krótkim lub średnim terminie jest przestudiowanie prognoz rynkowych sporządzanych przez największe banki inwestycyjne na świecie.

Dostęp do tego typu analiz jest łatwy, przynajmniej w najprostszej wersji (co prawda najbardziej wyczerpujące analizy są dostępne tylko dla klientów banków). Znajdziemy w nich analizę tego, co działo się w ostatnich miesiącach na rynkach finansowych, a także możliwe scenariusze z jakimi możemy się spotkać w przyszłości na różnych aktywach, co pozwoli nam uzyskać informację, jak działać. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wystarczy je wydrukować i można je czytać nawet będąc na plaży!

Główny rynek GPW

Innym klasycznym sposobem na poprawę naszych umiejętności inwestycyjnych jest czytanie specjalistycznych książek na ten temat. Jeśli chodzi o dobór materiałów, to okazuje się, że na rynku jest bardzo dużo książek, które mogą być dla nas przydatne, dlatego kluczem jest wybór dobrych książek, które pozwolą nam dokonać skoku jakościowego jako inwestorom.

Innym sposobem na wykorzystanie lata do zdobycia wiedzy finansowej, która pomoże nam w naszych działaniach w przyszłości jest skorzystanie z jakiegoś szkolenia online. Pod tym względem przeżywamy boom na szkolenia edukacyjne online, a dostęp (w wielu przypadkach za darmo) do kursów finansowych prowadzonych przez prestiżowe uczelnie możemy uzyskać z fotela naszego domu.

Inną dobrą opcją jest zaplanowanie szkoleń na które wybierzemy się po wakacjach, dlatego należy również przyjrzeć się tym kursom czy wydarzeniom, które mogą odbyć się w naszym mieście, aby wziąć w nich udział.

Wreszcie, możemy poświęcić kilka godzin naszego urlopu na wykonanie ćwiczenia backtestingowego. Backtesting jest strategią szeroko stosowaną przez inwestorów, którzy działają w krótkim okresie czasu, aby sprawdzić, które części strategii są skuteczne, a które nie. Za pomocą tego systemu analizują wszystkie swoje przeszłe transakcje, próbując znaleźć, które wzorce decyzji były bardziej opłacalne, a które sprawiły, że stracili pieniądze, tym samym szlifując swój system handlowy.

Ale ta strategia może być wykorzystywana nie tylko przez krótkoterminowych inwestorów, ale również średnioterminowi inwestorzy mogą skorzystać z analizy jak dana strategia inwestycyjna działała w przeszłości i w konsekwencji, czy może być korzystne przyjęcie jej w przyszłości.